1000 liiget koos!
Eesti vanimas, Rakvere Metsaühistus on nüüd üle 1000 liikme. Ühistu juht Meelis Matkamäe räägib, kuidas metsaomanikud neid üles leiavad ja milliseid teenuseid nad oma liikmetele pakuvad.
Rakvere Metsaühistu liikmeskonna kasv on viimasel ajal juurde tulnud ennekõike meie seniste liikmete naabrite arvelt. Metsaühistu poolt kvaliteetselt tehtud tööd on ka kõrvalkinnistute omanikele silma jäänud. Metsast lähtuvaid ja loodust säästvaid töid soovitakse ette võtta ka enda metsades.
Meie ühistus töötavad metsandusliku kõrgharidusega kogenud spetsialistid, kellega koos saab metsaomanik majandamisotsuseid teha läbimõeldult ja kaalutletult, hetkeolukorrale vastavalt. Töid metsas tehakse võimalikult väikeste kahjustustega, arvestatakse sotsiaalsete ja ökoloogiliste väärtustega. Kuna toimetame suures osas Lahemaa Rahvuspargis, oleme metsale ja keskkonnale parima ning ka metsaomanikule sobiva lahenduse leidmiseks kokku puutunud igasuguste erisustega. Meie ühistu motoks ja eesmärgiks on metsaomanikuga usaldussuhte loomine.
Nii uute kui ka vanemate liikmete puhul on esimeseks kontaktiks ühistus metsakonsulent. Tema ülesandeks on metsaomanikku harida ja selgitada metsanduslike termineid. Selle tulemusena mõistab omanik paremini oma metsa olukorda ja suudab ise vastu võtta otsuseid metsa majandamiseks. Koos konsulendiga paneb omanik paika plaani, mis arvestab nii tema soove ja pikaajalisi eesmärke kui ka metsaseaduses ja mujal toodud piiranguid.
Kui plaan sisaldab raietöid, aitab konsulent taotleda ka metsateatised. Alates juulist on uuendusraiete metsateatised tasulised ning nende esitamisel peab kursis olema kõigi nõuetega, sest riigilõivu peab tasuma ka siis, kui küsitav metsateatis saab eitava vastuse. Seetõttu on eriti oluline teatistele õiged raieliigid, pindalad ja tihumeetrid märkida, juhindudes metsaomaniku soovidest ja mõtetest.
Kui omanik otsustab raietööd korraldada koostöös metsaühistuga, liigub töö metsniku kätte. Tema planeerib ja kooskõlastab kõik raietöödega seonduva. Sõlmib metsaomanikuga lepingu, organiseerib tööd metsas ja logistika. Tema ülesandeks on ka metsast raiutud puidule parima hinna leidmine turul ning selle transpordi korraldamine.
Metsauuenduse plaanid pannakse metsaomanikuga tavaliselt paika juba enne raietöid. Raamatupidaja vormistab aktid ja selgitab vajadusel kõik rahalise liikumise, toetuste spetsialist taotleb vajalikud toetused. See kõik tähendab "võtmed kätte" teenust, kus töötajad saavad õiglase ja kontrollitud tasu ja metsaomanik võimaliku suurima tulu kvaliteetsete metsamajandaduslike tööde eest.
Metsaühistu kuulub ühistu liikmetele ning läbi üldkoosoleku on suurim otsustusõigus metsaühistus just metsaomanikel. Rakvere Metsaühistu juhtimises on oluline roll volinikel, keda on kokku 30. Volinikud valitakse üldkoosolekul iga viie aasta tagant ning nende ülesandeks on anda tagasisidet ühistu juhatuse tööle ning aidata üldise suuna seadmisel. Volinikud kohtuvad iga poole aasta tagant ning osavõtt koosolekutelt on rohke ja aktiivne. See näitab et oma rolli Eesti vanima metsaühistu arendamisel võetakse tõsiselt, aidates seeläbi tagada metsaomanikele soovitud tulemus.
Rakvere Metsaühistus on palju väikemetsaomanikke, kellest on kujunenud tugev kogukond. Korraldame oma liikmetele erinevaid ühisüritusi ja koolitusi, et nende metsanduslikke teadmisi tõsta. Liikmed tunnevad ja usaldavad meid ning on metsaühistut soovitanud ka oma naabritele ja tuttavatele. See on olnud parim reklaam ja tunnustus meie meeskonna tööle ning aidanud Rakvere Metsaühistul stabiilselt kasvada.
Kirjuta esimene kommentaar